Zrodily se hvězdy juda. Viděli jste jejich příběh?

„Ženská síla“, „v Čechách to fakt umí,“ to jsou jen dva z komentářů, co chválí Akademii Šampion. A právě tady vznikly příběhy malých judistů Luisy a Jonáše, kteří se s tím vůbec nepářou a z fleku švihnou i s dospělým. Přečtěte si článek, seznámíte se s příběhy a dozvíte se, proč vznikly a jaké mají pokračování.

Luisa Judo duel - Akademie Šampion

Luisa a Jonáš: inspirace i dojetí

Příběhy rozhodně nejsou jen ukázkou toho, co malí judisté dokážou po fyzické stránce a jak se v judu cítí. Díky tomu, že je vypráví děti, pochopí celý sport i laik.

Videa pojí heslo „Mám na to!“, které motivuje každého sportovce, co začíná nebo jede na závody, a zároveň odráží skutečnost, že na tenhle náročný sport mají i malé děti.

První příběh je věnovaný Luise, malé judistce, která se učí zásadám sebekontroly, slušnosti, respektu a úctě. Ve videu vám pak ukáže, jak vnímá japonské judo.

Judo gymnastika - Akademie Šampion

Následuje video s Jonášem, který se s vámi podělí o své malé / velké krůčky vpřed a prozradí, jaký judista je podle něho nejlepší.

Jonáš JUDO duel - Akademie Šampion

A jak videa vnímají zkušení judisti? Jako silný příběh, který jim umožnil vrátit se do dětských let a zavzpomínat na své začátky. Sama trenérka juda říká, že se „všichni utvrdili v tom, jak jsme na judo pyšní a vděční za vše, co nám do života dalo a jak moc nás spojuje.“

Lidé, kteří se judu nevěnují, pak ocenili silnou filozofii výchovy dětí, byli překvapeni a dojati.


Pusťte si videa Jonáše ZDE a Luisy ZDE a prožijte svět juda očima dětí

Andrea Pokorná - Akademie Šampion

Judo v Hradci Králové

Akademie Šampion patří k úspěšným oddílům v České republice, vedou ji totiž zkušení trenéři a někdy tu působí i profíci z Japonska.

Poctivý trénink připravuje Andrea Pokorná, která odvádí maximální úsilí, aby děti vedla správným směrem, naučila je techniku, hodnoty a také úctu k silnému sportu. Juniorské mistryni Evropy a bronzové medailistce ME seniorů pomáhá profesionál, trenér a zároveň její otec Ivo Pažout.

Oba mají hromadu zkušeností v práci s dětmi na světové scéně juda, takže není divu, že děti předvádí úžasné kousky!

Judo hry - Akademie Šampion

Jak to učí v Akademii?

Vždy jde o trénink ve dvou rovinách, co se vzájemně prolínají a ovlivňují – nácvik techniky a učení se respektu. První z nich je u dětí samozřejmě nejdůležitější složkou tréninkového procesu, s čímž souvisí:
 – tvrdá disciplína,
 – nastavení pravidel,
 – dodržování zásad chování v doju.

Andrea však ví, že trénink musí být proložen i hrou, zábavou, soutěžemi a cvičnými zápasy, kde se děti současně s technikou učí:
 – smyslu pro fair play,
 – zvládat své emoce, když prohrají,
 – poděkovat za zápas.

„Děti prochází vývojovými etapami, musí si umět poradit s různě náročnými situacemi během tréninku a my se je snažíme vést správně. Není to jednoduché, ale vždycky to stojí za to,“ říká Andrea a doplňuje, že ji těší „když se děti judem baví a samozřejmě když se jim daří. Protože když je to baví, bavím se také.“

A jaké je největší přání trenérky? Chtěla by, aby si děti odnesly hezké vzpomínky, spoustu přátel na celý život a co nejvíce dovedností, které jim přijdou vhod. No a pokud je judo jejich snem, přála by jim velkou medaili ze závodů.

Videa vznikla dost spontánně

Dnes je tendence dávat na odiv bojové umění jako takové, ale pomalu se upozaďují tradiční hodnoty, které mělo bojové umění dříve. Mezi ně patří úcta a respekt a je skvělé, že právě tohle si berou malí judisté v Akademii Šampion k srdci.

Andrea chtěla jen ukázat, jak by se k judu mělo správně přistupovat. Věří, že každý judista by se měl naučit nejen techniku, ale hlavně hodnoty sportu. I proto se rozhodla zachytit, jaký mají k judu přístup její svěřenci.

A je na co se dívat. V Akademii Šampion vyrůstají opravdu šikovní judisté. Jejich oddíl má 100 aktivních členů, což je nejdůležitější část akademie, jejímž cílem je mít kvalitní tým. A ten je potřeba vychovat už od nejmladších, protože jedině tak z nich budou úspěšní závodníci.

Randori - Akademie Šampion

Ovšem není to jen o drilu… „Chci, aby se děti bavily sportem, měly zážitky, na které budou vzpomínat,“ říká Andrea, která je ráda, že může pozitivně ovlivňovat jejich životní styl a ukázat jim i jinou možnost zábavy než počítače.

Dát své dítě na hodiny juda znamená, že mu dáte možnost všestranně rozvíjet všechny jeho pohybové schopnosti. Potom získá pohybové dovednosti, najde si partu přátel, posílí vůli a naučí se překonávat samo sebe.

Máme obrovskou radost!

Podělíme se tu s vámi o nadšení, které vyvolalo první video s malou Luisou. Oslovilo totiž přes 130 000 lidí, a to během 2 týdnů. Zároveň nás těší, že video sdílely kluby jako:
 • Sandnes Judoklubb z Norska,
 • Judo Club Baník Ostrava,
 • Judo BC z Columbie,
 • Aikido SKP Ostrava,
 • Copper Country Karate Institute z USA,
 • Integrity Martial Arts – Judo z Kanady,
 • Muga Mushin Judo School ze Španělska,
 • nebo Judo-Stotternheim z Německa.

Ale největší radost nám pořád dělají naši malí judisti. Klobouk dolů před nimi.Seiza - Akademie Šampion
Videa najdete i na našem Facebooku a Instagramu a není jim konec. Aktuálně jsme do světa vypustili i video se samotnou trenérkou Andreou, která Vám představí svůj pohled na judo – VIDEO ZDE.

..a na závěr nekolik fotografií z tréninků
Tým - Akademie Šampion Trénink juda 01 - Akademie Šampion Trénink juda - Akademie Šampion Randori judo - Akademie Šampion Protažení v judu - Akademie Šampion Nácvik techniky v judu - Akademie Šampion Kolektivní hry v judo - Akademie Šampion Jigoro Kano - Akademie Šampion